Mezikrok je pražská odnož mezinárodních uměleckých rezidencí projektu Remix Comix. Klade si za cíl seznámit veřejnost s výzvami, kterým čelí mladí dospělí opouštějící dětské domovy a nabídnout jednoduchou sérii kroků, které mohou vést k přímé pomoci.
Pro tyto děti byli dospělí většinu jejich dosavadního života zdrojem zklamání nebo symbolem institucionální péče, která v podobě, jež funguje v ČR, nedovolí svým svěřencům zažít nápodobu běžné rodiny. Nejčastějším MO systému je výchova v rozlehlých komplexech umístěných mimo větší města, kde každodenní život připomíná školu v přírodě. Mezi desítkami jim podobných nemají šanci se naučit budovat funkční, osobní vztahy a svůj život začínají v hlubokém emočním deficitu (nebo s traumatickou poruchou), který se v dospělosti snaží utlumit alkoholem a drogami. Smutná realita, v kombinaci s negativním vlivem nebo zneužíváním původní rodiny, se projevuje v ‘neúspěchu’ více než poloviny těchto dětí žít běžný život. Neúspěch ovšem v tomto případě znamení život na ulici, ve vězení nebo předčasné úmrtí.
Více o podobě české institucionální péče dětských domovů.
Zkušenosti zmíněné marginalizované skupiny rezidentům předali přímo její členové: Michal Ďorď z organizace Vteřina po té a Karolína Stránská projektu Patron. Z této organizace vzešla i spolupráce s Lukášem Talpou, na jehož přednášce se rezidenti dozvěděli více o konkrétní pomoci, kterou lze dětem nabídnout. Skrz prezentaci komiksové série Nejisté domovy organizace Ašta Šmé se tým seznámil s metodikou zpracovávání tématu a způsoby, jak citlivě přistupovat k narativu životního příběhu. V neposlední řadě díky promítání časosběrného dokumentu Sbohem, děcáku! rezidenti viděli, jak se situace pro mladé dospělé vyvíjí v průběhu let po opuštění státního systému.
Velkoformátová malba, jež na problematiku upozorňuje, vznikla jako společný projekt mezinárodní skupiny umělců z partnerských evropských zemí. Tým pod vedení české kurátorky Štěpánky Jislové ve složení Jakub Bachorík (Česká republika), Asja Komadina (Srbsko), Jana Adamović (Srbsko), Neža Jurman (Slovinsko), Indi Hoorweg (Holandsko), prošel v rámci rezidence řadou přednášek, ze kterých pro výsledný projekt čerpali.
Zkušenosti zmíněné marginalizované skupiny jim předali přímo její členové: Michal Ďorď z organizace Vteřina po té a Karolína Stránská projektu Patron. Z této organizace vzešla i spolupráce s Lukášem Talpou, na jehož přednášce se rezidenti dozvěděli více o konkrétní pomoci, kterou lze dětem nabídnout. Skrz prezentaci komiksové série Nejisté domovy organizace Ašta Šmé se tým seznámil s metodikou zpracovávání tématu a způsoby, jak citlivě přistupovat k životním příběhům marginalizované skupiny. V neposlední řadě díky promítání časosběrného dokumentu Sbohem, děcáku! rezidenti viděli, jak se situace pro mladé dospělé vyvíjí v průběhu let po opuštění státního systému. Více o spolupracujících organizacích.